Po dwóch brukowanych wiosennych klasykach Gent-Wevelgem i Ronde van Vlaanderen, czas na trzeci wyścig rozgrywany na bruku – Paryż-Roubaix. Przedstawiamy trasę „Królowej klasyków” oraz kolarzy, biorących w niej udział.
W tym roku odbędzie się już 108. edycja „Piekła Północy”. Rozgrywany od 1986 roku wyścig z powodu działań wojennych nie odbył się jedynie w latach 1915-1918 i 1940-1942. Aż 53 razy wygrywali go Belgowie, w tym Tom Boonen 3 razy: w 2005, 2008 i 2009 roku. Czy Boonen wygra po raz trzeci z rzędu wyrównując rekord Francesca Mosera (1978,1979,1980) ? Gdyby Boonen wygrałby Paryż-Roubaix po raz czwarty w swojej karierze, wyrównałby również rekord swojego rodaka, Rogera De Vlaemincka, który triumfował na brukach północnej Francji w latach 1972, 1974, 1975, 1977.
Faworyci
W niedzielne popołudnie obecnemu mistrzowi Belgii z pewnością będzie chciał przeszkodzić Fabian Cancellara, zwycięzca Paryż-Roubaix z 2006 roku. Szwajcar wygrywając w ostatnim czasie jednodniowe wyścigi E3 Prijs Vlaanderen i Ronde van Vlaanderen potwierdził, że jest w świetnej formie i będzie walczyć o swój drugi tytuł w Roubaix. Popularny Spartakus na belgijskich wyścigach pokonał w walce o zwycięstwo właśnie Boonena, który zajmował drugie miejsca. Obok wspomnianych klasyków Boonen był również drugi na Milan-San Remo. Dla niego Paryż-Roubaix to idealna okazja do zwycięskiego przełamania tego trendu.
Oprócz Boonena Quick Step ma w swoim składzie Stijna Devoldera i Sylvaina Chavanela, którzy również mogą być groźni. Po szóstym miejscu w Wyścigu Dookoła Flandrii wygląda na to, że George Hincapie znalazł formę w samą porę. Jeśli nie przeszkodzi mu pech, powalczy o pierwszą piątkę. Jego BMC to także Marcus Burghardt, ale bez Alessandro Ballana zawieszonego w piątek. Cervélo Test Team pojedzie bez Heinricha Hausslera, brytyjski Team Sky stracił Edvalda Boassona Hagena, któremu odnowiła się kontuzja ścięgna Achillesa. Mimo to obie drużyny będą miały w niedzielę kilku mocnych kolarzy. Cervélo TestTeam reprezentować będą Thor Hushovd, Roger Hammond i Theo Bos. Natomiast Sky ma drugiego kolarza Paryż-Roubaix 2007 Juana Antonio Flechę, Mathew Haymana i Michaela Barry’ego.
Tyler Farrar jest liderem ekipy Garmin-Transitions, których morale podniosło piękne zwycięstwo Amerykanina na środowym wyścigu na Scheldeprijs. Dla Garminu pojadą także Johan Van Summeren oraz David Millar, który zapałał ostatnio miłością do klasyków.
Forma kolarza Katjuszy, Filippo Pozzato, jest niewiadomą z powodu niedawno przebytej przez niego choroby. W zeszłym roku Włoch przewrócił się na jednym z ostrych wiraży na kostce brukowej. Mimo to udało mu się zająć drugie miejsce, 47 sekund za Boonenem.
Liquigas reprezentować będą Manuel Quinziato, Daniel Oss oraz rewelacja tego sezonu, Słowak Peter Sagan, który zadebiutuje w „Królowej klasyków”. W Rabobanku przewodzić będzie Lars Boom, natomiast Bernhard Eisel i Lars Bak będą liderami w HTC-Columbia.
Jedynym Polakiem, który stanie na starcie wyścigu będzie Marcin Sapa (Lampre).
Każdy z tych kolarzy ma szansę na zwycięstwo, ale będą musieli pokonać trudne odcinki bruku, przetrwać w dobrej kondycji 259 kilometrów ścigania, zachować siły na kontrataki, unikać upadków i defektów. Tylko jeden z nich będzie mógł wznieść w Roubaix trofeum w kształcie kostki brukowej. Kto nim będzie przekonamy się w niedzielę po południu.
Trasa
Trasa tegorocznego wyścigu liczy 259 kilometrów. Od 1977 roku miejscem startu jest Compiègne, gdzie znajduje się wagon, w którym najpierw Niemcy podpisały kapitulację w czasie pierwszej wojny światowej, a potem Hitler odbierał kapitulację Francji w drugiej wojnie światowej.
Na kolarzy czeka 27 brukowanych odcinków o długości od 300 metrów do 3,7 kilometra. Odcinki te oznaczane są gwiazdkami od jednej do pięciu, co wskazuje na stopień trudności danego fragmentu. Na ilość gwiazdek wpływ mają: kształt kostki, długość odcinka oraz ogólny stan drogi. Łącznie sekcje brukowe to prawie 53 kilometry jazdy po kocich łbach. Po raz pierwszy kolarze wjadą na bruk na 97. kilometrze. Od tego momentu aż do końca wyścigu będą musieli zmagać się z tą nieprzyjazną nawierzchnią. Dodatkową trudność mogą sprawić warunki atmosferyczne. Kiedy jest sucho, kolarzom dokucza wznoszony w powietrze pył i piach dostający się w tryby roweru. W czasie deszczu śliską kostkę pokrywa dodatkowo warstwa błota, co sprawia że wyścig staje się ekstremalnie trudny. Najtrudniejsze sekcje bruku Orchies (12 odcinek przed metą), Mons-en-Pévèle (10), Cysoing à Bourghelles (6) oraz Carrefour de l’Arbre (4).
Najsłynniejszym fragmentem bruku jest Trouée d’Arenberg (17. sekcja przed metą). Ten 2,4 kilometrowy odcinek przebiegający przez las w przeszłości bywał decydujący dla losów rywalizacji. Często dochodzi tu do upadków, wskutek czego peleton dzieli się i rozrywa. W lasku Arenberg można przegrać wyścig, jedynie jazda na czele grupy nie przekreśla szans na końcowy triumf. Zabytkowe odcinki brukowe chronione są przez „Les Amis de Paris-Roubaix” („Przyjaciele Paryż-Roubaix”), stowarzyszenie które płaci za renowację i wymianę kostki. Ostatnie 750 metrów wyścigu rozgrywane jest na gładkiej nawierzchni betonowego welodromu w Roubaix. W razie przyjazdu grupki kolarzy, kibice zgromadzeni na stadionie będą świadkami emocjonującego sprinterskiego pojedynku na finiszu.
Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport, szczegóły > tutaj
Mapa Paryż – Roubaix 2010:
Odcinki brukowe:
Sektor | Kilometr | Miejscowość | Długość |
---|---|---|---|
27 | 97,5 | Troisvilles à Inchy | 2,2 |
26 | 104 | Viesly à Quiévy | 1,8 |
25 | 106,5 | Quiévy à Saint-Python | 3,7 |
24 | 115,5 | Saint-Python | 1,5 |
23 | 119 | Vertain à Saint-Martin-sur-Écaillon | 2,3 |
22 | 126 | Capelle-sur-Écaillon – Le-Buat | 1,7 |
21 | 138 | Verchain-Maugré à Quérénaing | 1,6 |
20 | 141 | Quérénaing à Maing | 2,5 |
19 | 144 | Maing à Monchaux-sur-Écaillon | 1,6 |
18 | 155,5 | Haveluy à Wallers | 2,5 |
17 | 164 | Trouée d’Arenberg | 2,4 |
16 | 176 | Hornaing à Wandignies-Hamage | 3,7 |
15 | 183,5 | Warlaing à Brillon | 2,4 |
14 | 187 | Tilloy à Sars-et-Rosières | 2,4 |
13 | 193,5 | Beuvry-la-forêt à Orchies | 1,4 |
12 | 198,5 | Orchies | 1,7 |
11 | 204,5 | Auchy-lez-Orchies à Bersée | 2,6 |
10 | 210 | Mons-en-Pévèle | 3 |
9 | 216 | Mérignies à Le Prez | 0,7 |
8 | 219,5 | Pont-Thibaut à Ennevelin | 1,4 |
7 | 225 | Templeuve – L’Épinette | 0,2 |
7 | 225,5 | Templeuve – Moulin-de-Vertain | 0,5 |
6 | 232 | Cysoing à Bourghelles | 1,3 |
6 | 234,5 | Bourghelles à Wannehain | 1,1 |
5 | 239 | Camphin-en-Pévèle | 1,8 |
4 | 241,5 | Carrefour de l’Arbre | 2,1 |
3 | 244 | Gruson | 1,1 |
2 | 250,5 | Willems à Hem | 1,4 |
1 | 257,5 | Roubaix | 0,3 |
SUMA ODCINKÓW BRUKOWYCH | 52,9 km |
Wstępna lista startowa:
(FRA)
BERARD Julien | FRA | |
GASTAUER Ben | LUX | |
GODDAERT Kristof | BEL | |
HINAULT Sébastien | FRA | |
KRIVTSOV Yuriy | UKR | |
MONDORY Lloyd | FRA | |
RAVARD Anthony | FRA | |
ROUSSEAU Nicolas | FRA |
(ITA)
BERTOGLIATI Rubens | SUI | |
BERTOLINI Thomas | ITA | |
LODDO Alberto | ITA | |
MARGUTTI Damiano | ITA | |
PIEMONTESI Fabrice | ITA | |
SOLARI Luca | ITA | |
TABORRE Fabio | ITA | |
WURF Cameron | AUS |
(ITA)
ANDRIOTTO Dario | ITA | |
DI PAOLO Francesco | ITA | |
FAILLI Francesco | ITA | |
HONIG Reinier | NED | |
MASCIARELLI Andrea | ITA | |
PALUMBO Giuseppe | ITA | |
PAOLINI Luca | ITA |
(FRA)
BONNET William | FRA | |
CHAINEL Steve | FRA | |
CLAUDE Mathieu | FRA | |
GAUDIN Damien | FRA | |
GÈNE Yohann | FRA | |
HADDOU Saïd | FRA | |
PICHOT Alexandre | FRA | |
TURGOT Sébastien | FRA |
(USA)
BURGHARDT Marcus | GER | |
HINCAPIE George | USA | |
KOHLER Martin | SUI | |
MURPHY John | USA | |
SCHÄR Michael | SUI | |
STEWART Jackson | USA | |
WYSS Danilo | SUI |
(FRA)
BLOT Guillaume | FRA | |
FOUCHARD Julien | FRA | |
ISTA Kevyn | BEL | |
KEUKELEIRE Jens | BEL | |
MINARD Sébastien | FRA | |
SIJMENS Nico | BEL | |
VALENTIN Tristan | FRA | |
ZINGLE Romain | BEL |
(SUI)
BOS Theo | NED | |
HAMMOND Roger | GBR | |
HUNT Jeremy | GBR | |
HUSHOVD Thor | NOR | |
LANCASTER Brett | AUS | |
RASCH Gabriel | NOR | |
ROLLIN Dominique | CAN |
(ESP)
ARAMENDIA LLORENTE Francisco Javier | ESP | |
DE LIS DE ANDRES Sergio | ESP | |
GALDOS ALONSO Aitor | ESP | |
ISASI FLORES Iñaki | ESP | |
IZAGIRRE INSAUSTI Gorka | ESP | |
SICARD Romain | FRA | |
URTASUN PEREZ Pablo | ESP |
(FRA)
BONNAIRE Olivier | FRA | |
CHAVANEL Sébastien | FRA | |
CHEREL Mikael | FRA | |
GUESDON Frédéric | FRA | |
HUTAROVICH Yauheni | BLR | |
LADAGNOUS Matthieu | FRA | |
OFFREDO Yoann | FRA | |
VICHOT Arthur | FRA |
(ESP)
COYOT Arnaud | FRA | |
DRUJON Mathieu | FRA | |
ERVITI OLLO Imanol | ESP | |
GARCIA ACOSTA Jose Vicente | ESP | |
GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan | ESP | |
KIRYIENKA Vasil | BLR | |
PASAMONTES RODRIGUEZ Luis | ESP | |
ROJAS GIL Jose Joaquin | ESP |
(USA)
COZZA Steven | USA | |
FARRAR Tyler | USA | |
HUNTER Robert | RSA | |
MAASKANT Martijn | NED | |
MILLAR David | GBR | |
TUFT Svein | CAN | |
VANSUMMEREN Johan | BEL | |
WILSON Matthew | AUS |
(RUS)
BANDIERA Marco | ITA | |
BODROGI Laszlo | FRA | |
GALIMZYANOV Denis | RUS | |
IVANOV Serguei | RUS | |
KHALILOV Mikhaylo | UKR | |
POZZATO Filippo | ITA | |
TRUSSOV Nikolai | RUS | |
VANDENBERGH Stijn | BEL |
(ITA)
BALLONI Alfredo | ITA | |
BUTS Vitaliy | UKR | |
DA DALTO Mauro | ITA | |
GRENDENE Andrea | ITA | |
HONDO Danilo | GER | |
LORENZETTO Mirco | ITA | |
SAPA Marcin | POL |
(ITA)
GUARNIERI Jacopo | ITA | |
KOREN Kristjan | SLO | |
OSS Daniel | ITA | |
QUINZIATO Manuel | ITA | |
SABATINI Fabio | ITA | |
SAGAN Peter | SVK | |
WILLEMS Frederik | BEL |
(GER)
DE VOCHT Wim | BEL | |
EICHLER Markus | GER | |
KLUGE Roger | GER | |
KNAVEN Servais | NED | |
SENTJENS Roy | BEL | |
TERPSTRA Niki | NED | |
VOSS Paul | GER | |
WROLICH Peter | AUT |
(BEL)
BLYTHE Adam | GBR | |
CRETSKENS Wilfried | BEL | |
D’HOLLANDER Glenn | BEL | |
ELIJZEN Michiel | NED | |
HOSTE Leif | BEL | |
LANG Sebastian | GER | |
ROELANDTS Jürgen | BEL | |
SCHEIRLINCKX Staf | BEL | |
VAN AVERMAET Greg | BEL |
(BEL)
BOONEN Tom | BEL | |
DEVOLDER Stijn | BEL | |
HULSMANS Kevin | BEL | |
MAES Nikolas | BEL | |
TOSATTO Matteo | ITA | |
VAN IMPE Kevin | BEL | |
WEYLANDT Wouter | BEL |
(NED)
BOOM Lars | NED | |
FLENS Rick | NED | |
LANGEVELD Sebastian | NED | |
LEEZER Tom | NED | |
POSTHUMA Joost | NED | |
STAMSNIJDER Tom | NED | |
TJALLINGII Maarten | NED | |
VAN EMDEN Jos | NED |
(USA)
BEPPU Fumiyuki | JPN | |
BEWLEY Sam | NZL | |
IRIZAR ARANBURU Markel | ESP | |
LEQUATRE Geoffroy | FRA | |
POPOVYCH Yaroslav | UKR | |
RAST Grégory | SUI | |
ROSSELER Sébastien | BEL | |
VAITKUS Tomas | LTU |
(FRA)
CASPER Jimmy | FRA | |
COUTOULY Cedric | FRA | |
ENGOULVENT Jimmy | FRA | |
JEANDESBOZ Fabrice | FRA | |
LEMOINE Cyril | FRA | |
MARTIAS Rony | FRA | |
MATHEOU Romain | FRA | |
POULHIÈS Stéphane | FRA |
(DEN)
BRESCHEL Matti | DEN | |
CANCELLARA Fabian | SUI | |
COOKE Baden | AUS | |
HOJ Frank | DEN | |
KLEMME Dominic | GER | |
KLOSTERGAARD LARSEN Kasper | DEN | |
LARSSON Gustav Erik | SWE | |
O’GRADY Stuart | AUS |
(NED)
CHAIGNEAU Robin | NED | |
CURVERS Roy | NED | |
DE KORT Koen | NED | |
DOCKER Mitchell | AUS | |
GOESINNEN Floris | NED | |
HOUANARD Steve | FRA | |
VEELERS Tom | NED | |
WAGNER Robert | GER |
(GBR)
ARVESEN Kurt Asle | NOR | |
BARRY Michael | CAN | |
FLECHA GIANNONI Juan Antonio | ESP | |
HAYMAN Mathew | AUS | |
HENDERSON Gregory | NZL | |
STANNARD Ian | GBR | |
SUTTON Christopher | AUS | |
THOMAS Geraint | GBR |
(USA)
BAK Lars Ytting | DEN | |
EISEL Bernhard | AUT | |
GOSS Matthew | AUS | |
HANSEN Adam | AUS | |
REYNES MIMO Vicente | ESP | |
ROULSTON Hayden | NZL | |
SIEBERG Marcel | GER | |
VELITS Martin | SVK |
Vacansoleil (VAC)
(NED)
GARDEYN Gorik | BEL | |
LEUKEMANS Björn | BEL | |
MOL Wouter | NED | |
MORTENSEN Martin | DEN | |
MOURIS Jens | NED | |
PRONK Matthé | NED | |
TRAKSEL Bobbie | NED | |
WESTRA Lieuwe | NED |