Już jutro w Łodzi, rozpocznie się 21. edycja Wyścigu Solidarności I Olimpijczyków (2.1 UCI). Kolarze do przejechania mają 903,8 km podzielonych na 6 etapów. Meta wyścigu zlokalizowana jest w Jarosławiu.

Od lat wyścig jest najważniejszą, wieloetapową imprezą szosową w Polsce. Przyczynił się do tego m.in. awans wyścigu Tour de Pologne do cyklu ProTour, gdzie prawa startu nie ma żadna polska ekipa z wyjątkiem reprezentacji Polski.

Ciekawy termin wyścigu (tuż po zakończeniu krajowych mistrzostw), przyciąga wiele dobrych ekip zagranicznych, ponieważ na zachodzie Europy rozgrywane są w tym samym czasie tylko 3 wyścigi klasyczne i w dodatku niższej kategorii 1.2 UCI.

Trasa:

30.06. 1. etap, Łódź – Kleszczów (138 km)
30.06. 2. etap, Radomsko – Bełchatów (78 km)
01.07. 3. etap, Piotrków Trybunalski – Skarżysko-Kamienna (157 km)
02.07. 4. etap, Radom – Kielce (188 km)
03.07. 5. etap, Jasło – Krosno (183 km)
04.07. 6. etap, Lesko – Jarosław (158 km)

Pierwszy etap ze startem w Łodzi to nie lada gradka dla specjalistów od ucieczek, ponieważ pięciokrotnie kolarze walczyć będą o dodatkowe nagrody pieniężne na specjalnych premiach lotnych. Po 138,4 km zawodnicy będą finiszować w Kleszczowie.

Po południu wyścig wystartuje z Radomska, aby pokonywać finałowe rundy na ulicach Bełchatowa. (78 km)

Trzeci etap z Piotrkowa Trybunalskiego do Skarżyska Kamiennej (157,2km), również płaski chodź w końcówce pojawi się kilka hopek.

Czwarty etap Radom – Kielce (188,2 km) to pierwszy przedsmak gór. Kolarze pokonają odcinki w górach Świętokrzyskich, jak i „pokręcą” się po rundzie mistrzostw Polski w Masłowie.

Piąty, królewski etap z Jasła do Krosna (183,7 km) coś dla prawdziwych górali, ponieważ trasie jest aż osiem górskich premii. Wspinaczka pod Gloriettę, gdzie miejscami góra ma 18 procent nachylenia z pewnością da się we znaki.

Szósty, ostatni etap o długości 158,3 km z Leska do Jarosławia. Zawodnicy tego dnia pokonają  pięć premii górskich w tym dwie pierwszej kategorii (jedyne na trasie) w Myczkowie i Tyrawie Wołoskiej.

Faworyci według naszosie.pl:

Faworytem numer jeden wydaje się być świeżo upieczony mistrz Polski – Jacek Morajko. Jednak dyrektor sportowy jego ekipy Mróz Active Jet – Piotr Kosmala, będzie miał prawdziwy orzech do zgryzienia mając w składzie srebrnego medalistę MP Mariusza Witeckiego oraz zwycięzcę wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich – Marka Rutkiewicza.

Przeszkadzać „Mrozowcą” z pewnością będą kolarze CCC Polsat Polkowice, którzy wyjechali z MP bez medalu. Jednak w ich składzie pojedzie Łukasz Bodnar, który 2-krotnie wygrywał Wyścig Solidarności i Olimpijczyków oraz Dariusz Batek – 4 kolarz mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Na płaskim powalczy najlepszy sprinter ekipy – Krzysztof Jeżowski.

Drużyna Aktio Group Mostostal liczy na byłego zwycięzcę wyścigu – Roberta Radosza, oraz sprintera Adama Wadeckiego. Romet Weltour Dębica pojedzie z doświadczonym Dariuszem Baranowskim, w ucieczkach z pewnością pojawi się Marcin Wolski. Liderem DHL Author będzie Radosław Romanik. Ekipa Legia – Felt, liczy na sprintera Wojciecha Kaczmarskiego, oraz pozyskanego niedawno z Francuskiej ekipy CC Cambrai – Jakuba Komara.

Wśród zagranicznych ekip pojawi się pro kontynentalna ekipa Xacobeo – Galicia w której występuje 5. kolarz ubiegłorocznej Vuelty, Ezequiel Mosquera ! Nie wiadomo jednak czy Hiszpan pojawi się w Polsce.  Na starcie w Łodzi stanie również ekipa Miche z kolejnym faworytem generalki – Przemysłem Niemcem oraz sprinterem Krzysztofem Szczawińskim.

Ekipy:

1. CCC Polsat Polkowice (POL),
2. Xacobeo Galicia (ESP),
3. DHL Author (POL),
4. Legia – Felt (POL),
5. Mróz Active Jet (POL),
6. Romet Weltur Dębica (POL),
7. Aktio Group Mostostal Puławy (POL),
8. Polska Narodowa (POL)
9. CDC Cavaliere (ITA),
10. Miche (ITA),
11. PSK Whirlpool – Author (CZE),
12. LKT Team Brandenburg (GER),
13. Team Netapp (GER),
14. Team Nutrixxion Sparkase (GER),
15. Telenet Fidea (BEL),
16. Zheroquadro Radenska (SLO),
17. Dukla Trencin Merida (SVK),
18. ISD Continental Team (UKR),
19. Ukrainian National (UKR),
20. Belarusian National (BLR).

Poprzedni zwycięzcy:

2009 Artur Król Polska

2008 Łukasz Bodnar Polska

2007 Łukasz Bodnar Polska

2006 Robert Radosz Polska

2005 Piotr Wadecki Polska

2004 Bohdan Bondariew Ukraina

2003 Oleg Żukow Rosja

2002 Radosław Romanik Polska

2001 Ondřej Sosenka Czechy

2000 Arkadiusz Wojtas Polska

1999 Tomasz Brożyna Polska

1998 Tomasz Brożyna Polska

1997 Piotr Wadecki Polska

1996 Tomasz Brożyna Polska

1995 Artur Krasiński Polska

1994 Raimondas Rumšas Litwa

1993 Dariusz Baranowski Polska

1992 Jewgienij Bierzin Rosja

1991 Tomasz Brożyna Polska

1990 Czesław Rajch Polska

Poprzedni artykułBartosz Huzarski o MP: „Dziesiąte miejsce uważam za dobry wynik”
Następny artykułGiovanni Visconti nadal na czele rankingu UCI Europe Tour. Przemek Niemiec 15.
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments