Już jutro, 2 lipca rusza kolejna edycja Tour de France. W wyścigu znalazło się zaledwie 64 kilometrów jazdy na czas z czego 23 km to czasówka drużynowa. Wyścig ma się rozstrzygnąć na dwóch legendarnych alpejskich podjazdach: Galibier i L’Alpe d’Huez, a my będziemy wypatrywać naszych trzech rodaków w barwach Liquigas-Cannondale.


Trasa Tour de France 2011:

Grand Départ odbędzie się w wietrznym regionie Wandea w zachodniej Francji, na wybrzeżu Atlantyku. Swoją siedzibę ma tam ekipa Europcar, ex BBox Bouygues Telecom oraz jej młodzieżowy odpowiednik Vendée U, gdzie swoje sukcesy w gronie młodzieżowców i amatorów święcił m.in Thomas Voeckler.

Podczas pierwszego etapu kolarze przejadą przez słynny pasaż du Gois, który jest regularnie zalewany w okresie przypływu. Meta będzie na wzniesieniu Mont des Alouettes w Les Herbiers, mieście które słynie z organizacji Chrono des Nations.

Drużynowa czasówka powraca do programu Wielkiej Pętli po rocznej przerwie. Na drugim etapie kolarze zmierzą się z 23 kilometrowym, płaskim odcinkiem w okolicach Les Essarts. Różnice czasu może nie będą zbyt duże, ale pierwsza selekcja z pewnością już nastąpi.

Etap trzeci (Olonne-sur-Mer do Redon), to prawdopodobnie będzie pierwsza gratka dla sprinterów, kolarze opuszczą Wende i przemieszczą się w kierunku Bretanii. Następny dzień to finałowy podjazd pod legendarny, stromy podjazd pod Mur-de-Bretagne. Tam może nastąpić zmiana lidera.

Do końca tygodnia zawodnikom będą towarzyszyć płaskie, wietrzne odcinki w Normandii.

Po pierwszym tygodniu w północno-zachodniej Francji, trasa Touru wyrusza na południe oraz do centrum Francji. Pierwszym etapem w tej części kraju będzie sprinterski odcinek z Le Mans do Châteauroux. 9 etap to pierwszy prawdziwy odcinek z metą na szycie, a będzie miało to miejsce 8 lipca w Super-Besse Sancy, a następnie na uciekinierów czeka idealny dzień z Issoire do Saint-Flour w niedzielę 10 lipca. Kolarze zmierzą się z trzema premiami 3. kategorii oraz podjazdem pod Puy Mary, który znajduje się ponad 1500 metrów nad poziomem morza.

Peleton będzie mógł cieszyć się pierwszym dniem odpoczynku 11 lipca w Le Lioran w regionie słynącym z produkcji sera o tej samej nazwie – Cantal. Dwa etapy przejściowe przybliżą kolarzy na południe do Pirenejów. Są to etapy z Aurillac do Carmaux oraz odcinek z Blaye-les-Mines do Lavaur. W tym momencie, tradycyjnie już można było się spodziewać czasówki. Jednak w tym roku Prudhomme i spółka zdecydowali się na jedną indywidualną próbę czasową na koniec wyścigu.

Następnie czekają nas prawdziwe emocje. Trzy dni w Pirenejach z czego dwa etapy kończą się na szczycie. Pirenejski tryptyk z pewnością pokaże kto będzie liczyć się w Grande Finale, w trzecim tygodniu wyścigu w Alpach.

Pierwszy etap kończy się podjazdem pod Luz Ardiden, wcześniej zawodnicy pokonają legendarny Col du Tourmalet. Dzień później w drodze do Lourdes kolarze pokonają Col d’Aubisque. Trzeci etap w Pirenejach to kolejny odcinek z metą na szczycie, tym razem będzie to Plateau de Beille.

Na trasie Tour de France, Alpy po raz pierwszy pojawiły się dokładnie w 1911 roku. Zadebiutowały z wielką fetą ponieważ kolarze mieli do pokonania… 366 km z Chamonix do Grenoble, po drodze pokonując cztery, jedne z najtrudniejszych podjazdów w Alpach: Aravis, Telegraphe, Lautaret i Galibier. Coś niesamowitego…

Tyle historii, my jesteśmy już myślami w 2011r. sto lat później po pamiętnym wydarzeniu. Kolarze przywitają prawdziwe góry etapem z Saint-Paul-Trois-Chateaux do Gap o długości 179 kilometrów, następnie zawodnicy przejadą z Gap do Pinerolo we Włoszech. Tam znajdują się trzy ciężkie podjazdy pod Col de Montgenèvre, Sestrieres i Côte de Pramartino.

Włochy będą jedynym obcym krajem który odwiedzi Tour w 2011.r. Kolarze powrócą następnego dnia do Francji aby przejechać królewski etap, na którym zawodnicy trzy razy wjadą na 2 tys, m.n.p.m! Wyścig przejedzie przez Col d’Agnel (2774m), Izoard (2360m) a etap zakończy się pod legendarne Galibier (2645m).

Galibier ponownie powróci na trasę wyścigu podczas następnego, 19. etapu z metą na kolejnym legendarnym podjeździe pod L’Alpe d’Huez. Następnego dnia pagórkowata czasówka w Grenoble, w niedzielę etap przyjaźni na Champs-Elysées.

Christian Prudhomme jest uparty w swoich przekonaniach, że wyścig powinien rozstrzygnąć się w „czasie rzeczywistym”, więc na metach i premiach znów zabraknie bonifikat czasowych, o które kolarze chętnie walczyli.

Dodatkowo Francuz podjął się „pobudzenia do życia sprinterów” poprzez wprowadzenie na trasie każdego etapu tylko jednej lotnej premii, na której do zdobycia będzie 20.pkt, gdy na mecie do zainkasowania będzie 45. oczek. Ten zabieg ma na celu skłonienia sprinterów do finiszowania na lotnych premiach. Na zmiany załapała się również klasyfikacja górska, gdzie podwójne punkty będą rozdawane tylko wtedy gdy premia znajdzie się na ostatnim podjeździe etapu.

Drużyny Tour de France 2011:

SaxoBank-Sungard

Oczywiście liderem zespołu będzie ubiegłoroczny triumfator, Alberto Contador. „El Pistolero”, w górach może liczyć na swoich rodaków: Jesusa Hernandeza, Daniego Navarro i Benjamina Novala oraz Duńczyka i Australijczyka, czyli Chrisa Ankera Sørensena oraz Richiego Porte. Na płaskim pracować będą: Nicki Sørensen, Brian Vandborg oraz kapitan ekipy, doświadczony Włoch Matteo Tosatto. Sprinterzy Baden Cooke oraz Juan Jose Haedo, będą mieli wolną rękę na płaskich etapach.

Leopard-Trek

Ekipa drugiego kolarza, ubiegłorocznej edycji Wielkiej Pętli – Andy`ego Schlecka w całości jest poświęcona na pracę dla Luksemburczyka. W górach dysponuje takimi pomocnikami jak: Frank Schleck, Linus Gerdemann, Maxime Monfort, Jakob Fuglsang, Joost Posthuma a na płaskim, nie zastąpieni będą Stuart O’Grady, Fabian Cancellara oraz kapitan ekipy, Jens Voigt.

Euskaltel-Euskadi

Baskowie do Francji przyjeżdżają w najmocniejszym, górskim składzie z  Samuelem Sánchezem na czele. Jego pomocnikami oraz harcownikami na górskich etapach, będą: Amets Txurruka,  Gorka Izagirre Insausti, Ruben Perez oraz Gorka Verdugo.

Omega Pharma – Lotto

Belgijski zespół na TdF, przysyła swoje najmocniejsze zestawienie. Philippe Gilbert ma zamiar zdobyć żółtą koszulkę, podczas pierwszego tygodnia wyścigu. Po zakończeniu wyścigu na 5. pozycji rok temu, Jurgen Van den Broeck ma nadzieję na umocnienie własnej pozycji, jako jednego z najlepszych górali w peletonie, co potwierdzał ostatnio na Critérium du Dauphiné, gdzie wygrał etap. W sprintach walczyć będzie André Greipel, który nareszcie zadebiutuje w Tour de France, w wieku 28 lat. Niemiecki zawodnik nie błyszczy formą, w okresie pierwszych sześciu miesięcy spędzonych w Omega Pharma-Lotto, jednak teraz znów zmierzy się z Markiem Cavendishem (HTC-Highroad).

Rabobank

Kierownictwo Rabobanku, czyli Erik Breukink, Adri van Houwelingen i Frans Maassen w swoim składzie znalazło miejsce dla pięciu znakomitych górali! A są to lider ekipy Robert Gesink, Bauke Mollema, Laurens ten Dam, Luis Leon Sanchez i Juan Manuel Garate. Skład wypełniają jeszcze Carlos Barredo, Grischa Niermann, Lars Boom oraz Maarten Tjallingii.

Garmin-Cervelo

Mistrz świata Thor Hushovd oraz Tyler Farrar, będą walczył o zieloną koszulkę dla najlepszego sprintera. W generalce o jak najlepszą lokatę, walczyć będzie któryś z trójki: Christian Vande Velde,  Ryder Hesjedal oraz  David Millar.

Astana

Kazachowie również, do Francji przysyłają mocny, górski skład ze swoim kapitanem, Alexandrem Vinokourovem na czele. O wysoką lokatę w wyścigu, walczyć będzie na pewno Czech, Roman Kreuziger, a w długich górskich odjazdach zobaczymy Remy`ego Di Gregorio. Na finiszach, swojej szansy szukać będzie Tomas Vaitkus.

Team RadioShack

Amerykańska ekipa, ewidentnie celuje w wygraną na etapie drużynowej jazdy na czas oraz generalkę, mając w składzie takich kolarzy jak:  Levi Leipheimer, Janez Brajkovic czy Andreas Kloeden.

Movistar

Liderem hiszpańskiego zespołu, ma być David Arroyo. W sprinterskich pojedynkach, walczyć będzie świeżo upieczony mistrz Hiszpanii José Joaquín Rojas.

Liquigas-Cannondale

Aż trudno w to uwierzyć, ale w składzie najlepszej ekipy kolarskiej we Włoszech, na największy wyścig świata znalazło się trzech Polaków. Liderem drużyny będzie Ivan Basso, jednak jego osobistym pomocnikiem będzie Sylwester Szmyd. W jeździe drużynowej na czas, filarem będzie Maciej Bodnar, a w średnich górach, tempo dyktować może Maciej Paterski.

Ag2r La Mondiale

Wydaje się, że Francuzi wreszcie doczekali się ekipy, która jest w stanie zawalczyć o top 5 ich największego wyścigu. Z takimi góralami jak Nicolas Roche, Hubert Dupont, John Gadret, Christophe Riblon oraz Jean Christophe Peraud, spokojnie będą walczyć z resztą stawki. To może być bardzo udane Tour de France dla tej ekipy.

Sky Team

Liderem Brytyjczyków, będzie nowy Mistrz kraju, Bradley Wiggins. Na płaskim, walczyć będzie młody Norweg Edvald Boasson Hagen, dla którego będzie to już drugi Tour de France, po ubiegłorocznym debiucie, gdzie dwukrotnie stawał na podium etapowym. W górach, Wigginsowi pomagać ma Kolumbijczyk Rigoberto Uran.

Quick-Step

Na pagórkowatych etapach, trzeba zwrócić uwagę na Mistrza Francji, Sylvaina Chavanel, który znajduje się w znakomitej formie. W walce o zieloną koszulkę, może znów przebudzi się Tom Boonen, który na finiszach będzie liczył na pomoc Gerta Steegmansa oraz Geralda Ciolka.

FDJ

„Koniczynki”, jak co roku stawiają na Sandy`ego Casara. W odjazdy, zabierać będą się waleczni: Anthony Roux oraz Jeremy Roy.

BMC Racing

Szwajcarski team, to oczywiście Cadel Evans i jego (jak na razie) niespełnione marzenia o zwycięstwie w Wielkim Tourze. Australijczyk, liczy na doświadczenie Georga Hincapie`ego oraz dobrą jazdę w górach Amela Moinarda. W sprinterskich pojedynkach, udzielać będzie się Marcus Burghardt.

Cofidis, Le Credit en Ligne

Francuska drużyna stawia na swojego estońskiego lidera, Reina Taaramae. W tej ekipie wystąpi również dwóch niezłych sprinterów: Leonardo Duque oraz Samuel Duomoulin.

Lampre-ISD

W barwach tej drużyny, zobaczymy kolejnego faworyta do zwycięstwa w całym wyścigu. Wydaje się, że Damiano Cunego wreszcie „dorósł”, do walki o najwyższe lokaty w Wielkich Tourach. O zieloną koszulkę, walczyć będzie Alessandro Petacchi.

HTC-Highroad

Amerykańska ekipa startuje do Tour de France z zamiarem wygrania jak największej liczby etapów, co w ostatnich latach jest ich znakiem rozpoznawczym. Dzieje się to głównie za sprawą Marka Cavendisha, który może liczyć na swój pociąg: Bernhard Eisel, Matthew Harley Goss oraz  Mark Renshaw. O generalkę, zawalczą Tony Martin, Tejay Van Garderen oraz Peter Velits.

Europcar

Podobnie jak Ag2r La Mondiale, drużyna Europcar przeżywa dobre chwile. Wydaje się, że na któregoś z dwójki: Christophe Kern, Thomas Voeckler, stać na miejsce w top 10 wyścigu. Na finiszach, pokazywać będzie się Pierre Rolland.

Katusha Team

Rosyjski zespół, w tym roku jedzie w rosyjskim składzie. W generalce, walczyć ma Vladimir Karpets, a na sprintach młody Denis Galmzyanov.

Vacansoleil-DCM

Holenderski debiutant we francuskim wyścigu, liczyć będzie na swoich dwóch sprinterów, Romaina Feillu oraz Boruta Bozica. W długie ucieczki, zabierać będzie się Thomas De Gendt.

Saur-Sojasun

To kolejna drużyna, która po raz pierwszy pokaże się całemu światu, przy okazji Wielkiej Pętli. Liderem będzie młody Jerome Coppel, który potrafił wejść do top 5 takich wyścigów jak Criterium du Dauphine, Vuelta a Castilla y León czy Vuelta a Murcia. Finiszować będzie Jonathan Hivert.

Poszczególne etapy Tour de France 2011:

2 lipca – etap 1: Passage du Gois – Mont des Alouettes, 191 km MAPA / PROFIL
3 lipca – etap 2: Les Essarts – Les Essarts, 23 km (drużynowa jazda na czas) MAPA / PROFIL
4 lipca – etap 3: Olonne-sur-Mer – Redon, 198 km MAPA / PROFIL
5 lipca – etap 4: Lorient – Mur-de-Bretagne, 172 km MAPA / PROFIL
6 lipca – etap 5: Carhaix – Cap Fréhel, 158 km MAPA / PROFIL
7 lipca – etap 6: Dinan – Lisieux, 226 km MAPA / PROFIL
8 lipca – etap 7: Le Mans – Châteauroux, 215 km MAPA / PROFIL
9 lipca – etap 8: Aigurande – Super Besse Sancy, 190 km MAPA / PROFIL
10 lipca – etap 9: Issoire – St-Flour, 208 km MAPA / PROFIL
11 lipca – pierwszy dzień przewy.
12 lipca – etap 10: Aurillac – Carmaux, 161 km MAPA / PROFIL
13 lipca – etap 11: Blaye-les-Mines – Lavaur, 168 km MAPA / PROFIL
14 lipca – etap 12: Cugnaux – Luz Ardiden, 209 km MAPA / PROFIL / OSTATNIE KILOMETRY
15 lipca – etap 13: Pau – Lourdes, 156 km MAPA / PROFIL
16 lipca – etap 14: Saint-Gaudens – Plateau de Beille, 168 km MAPA / PROFIL / OSTATNIE KILOMETRY
17 lipca – etap 15: Limous – Montpellier, 187 km MAPA/ PROFIL
18 lipca – drugi dzień przewy.
19 lipca – etap 16: Saint-Paul-Trois-Châteaux – Gap, 163 km MAPA / PROFIL
20 lipca – etap 17: Gap – Pinerolo, 179 km MAPA / PROFIL
21 lipca – etap 18: Pinerolo – Galibier/Serre-Chevalier, 189 km MAPA/ PROFIL / OSTATNIE KILOMETRY
22 lipca – etap 19: Modane – Alpe d’Huez, 109 km MAPA / PROFIL / OSTATNIE KILOMETRY
23 lipca – etap 20: Grenoble – Grenoble, 41 km (indywidualna jazda na czas) MAPA / PROFIL
24 lipca – etap 21: Créteil-Paris/Champs-Elysées, 160 km MAPA / PROFIL

Stage Type Date Start and Finish Distance Details
1 Individual time-trial Saturday 4 July Monaco > Monaco 15.5 km
2 Plain Sunday 5 July Monaco > Brignoles 187 km
3 Plain Monday 6 July Marseille > La Grande-Motte 196.5 km
4 Team TT Tuesday 7 July Montpellier > Montpellier 39 km
5 Plain Wednesday 8 July Le Cap d’Agde > Perpignan 196.5 km
6 Plain Thursday 9 July Gérone > Barcelone 181.5 km
7 High Mountains Friday 10 July Barcelone > Andorre Arcalis 224 km
8 High Mountains Saturday 11 July Andorre-la-Vieille > Saint-Girons 176.5 km
9 High Mountains Sunday 12 July Saint-Gaudens > Tarbes 160.5 km
R Rest Day Monday 13 July Limoges
10 Plain Tuesday 14 July Limoges > Issoudun 194.5 km
11 Plain Wednesday 15 July Vatan > Saint-Fargeau 192 km
12 Plain Thursday 16 July Tonnerre > Vittel 211.5 km
13 Medium mountains Friday 17 July Vittel > Colmar 200 km
14 Plain Saturday 18 July Colmar > Besançon 199 km
15 High Mountains Sunday 19 July Pontarlier > Verbier 207.5 km
R Rest Day Monday 20 July Verbier
16 High Mountains Tuesday 21 July Martigny > Bourg-Saint-Maurice 159 km
17 High Mountains Wednesday 22 July Bourg-Saint-Maurice > Le Grand-Bornand 169.5 km
18 Individual time-trial Thursday 23 July Annecy > Annecy 40.5 km
19 Plain Friday 24 July Bourgoin-Jallieu > Aubenas 178 km
20 High Mountains Saturday 25 July Montélimar > Mont Ventoux 167 km
21 Plain Sunday 26 July Montereau-Fault-Yonne > Paris Champs-Élysées 16

Lista startowa Tour de France 2011 > tutaj

Plan transmisji TV w Eurosporcie > tutaj

Specjalna zakładka poświęcona Tour de France 2011 > tutaj

Bieżące wyniki > tutaj

Poprzedni zwycięzcy > tutaj

Już wkrótce dwa konkursy związane z Tour de France. Prosimy śledzić www.naszosie.pl.

Andrzej

 

Poprzedni artykułMaciej Paterski dla www.naszosie.pl: „Marzę o ucieczce, która dojedzie do mety”
Następny artykułZapowiedź 1 etapu Tour de France 2011
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments