Po dobrym występie na ostatnim etapie, jeździe indywidualnej na czas na dystansie 17,2 km i zajęciu drugiego miejsca, Alberto Contador utrzymał pozycję lidera i został zwycięzcą Volta ao Algarve.

Zwycięzcą czasówki został Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne), który pokonał o 13 sekund Contadora i o 16 sekund Sebastiena Rosselera (Team RadioShac).

Jednak czas osiągnięty przez zawodnika Astany, pozwolił mu utrzymać pozycję lidera i zwyciężyć w końcowej klasyfikacji generalnej.

Ostatecznie Contador o 30 sekund wyprzedził Luisa Leona Sancheza oraz Tiago Machado (Team Radioshack), który stracił do zwycięzcy 32 sekundy.

Michał Gołaś (Vacansoleil) ze stratą ponad 15 minut zajął 75 miejsce.