Zwycięzcą 1. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego został zawodnik belgijskiej ekipy Sunweb-Revor, Tijmen Eising. W sprinterskim pojedynku, na niepołomickim rynku pokonał Tomasza Marczyńskiego (CCC Polsat Polkowice) i Pawła Cieślika (BGZTeam).

Startem w Miechowie rozpoczęła się 49 edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na starcie wyścigu stanęło 101 kolarzy z polskich zawodowych ekip kolarskich a także zawodnicy z Belgii, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Czech, Słowacji, Niemiec, Bułgarii i Hiszpanii. Podczas pierwszego etapu wyścigu kolarze mieli do pokonania trasę długości 132 kilometrów, która prowadziła z Miechowa do Niepołomic. W upale i przy parnej, burzowej pogodzie, gdzie temperatura dochodziła do  30 stopni Celsjusza, kolarze zmagali się z bardzo trudna, pagórkowatą trasą na której umiejscowiono jedna górską i trzy lotne premie.

Tuż  po starcie, z peletonu który narzucił wysokie tempo, zaatakowała dwójka kolarzy CCC Polsat Polkowice. Marek Rutkiewicz i Jacek Morajko uzyskali kilkunastosekundowa przewagę nad peletonem i samotnie rozpoczęli podjazd pod górska premię usytuowana na 17 kilometrze trasy. Zwycięzcą premii został Jacek Morajko i objął prowadzenie w tej klasyfikacji.
Ucieczka dwójki  kolarzy CCC nie trwała zbyt długo, gdyż rozpędzony na zjeździe z górskiej premii peleton szybko doścignął kolarzy. Tylko przed chwilę peleton jechał razem. Kolejne ataki z peletonu, które m.in. inicjowali kolarze z ekip Sunweb i ISD były natychmiast kasowane. Kiedy do mety w Niepołomicach pozostało około 60 kilometrów z peletonu odskoczyła szóstka kolarzy, którym dość szybko udało się uzyskać przewagę.  W grupie tej odjechali: Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), Damian Walczak (BDC Team), Paweł Cieślik (BGZTeam), Tijmen Eising  (Sunweb –Revor), Matej Jurčo (Dukla Trencin) i Alexander Foliforov (Katiusha). Kolarze zgodnie współpracując uzyskali przewagę która wynosiła prawie 5 minut. Miedzy sobą rozgrywali lotne premie, z pośród których dwie wygrał Tomasz Marczyński i tym samym został liderem klasyfikacji najaktywniejszego kolarza wyścigu.

Im bliżej mety tym mocniej zaczął przyspieszać peleton, gdzie bardzo mocno rozpoczęli pogoń kolarze ekipy ISD. Na nic zdały się ich wysiłki. Ucieczka dojechała do mety z 22 sekundowa przewagą, a jako pierwszy linie mety minął Belg,  Tijmen Eising zostając zwycięzcą 1. etapu wyścigu. Na kresce pokonał Polaków, Tomasza Marczyńskiego i Pawła Cieślika.

W klasyfikacji generalnej wyścigu pierwsze miejsce zajmuje zwycięzca etapu, Tijmen Eising wyprzedzając o 1 sekundę Tomasza Marczyńskiego.